این اقدامات را بهبود ببخشید و براساس نیازهای لحظه به‌ لحظه واقعیت جامعه خودتان تطبیق دهید.


توجه داشته باشید که یک حضور آرام، صمیمانه و انعطاف پذیر، یک ویژگی و ضرورت مهم برای اجرای موفق برنامه و سودمندی بسیار برای تأمین نیازهای جامعه شما خواهد بود.


بلافاصله پس از رخدادشروع (ساعات ۰-۳)
با گروه های پشتیبانی رخداد (ESG):
https://prepareforchange.net/event-support-groups/
 تماس بگیرید تا توزیع دستورالعمل رهبران اجتماع (CLB) را آغاز کنید:
https://communityleadersbrief.org/

از دوستان، خانواده، همسایگان، همکاران، و یا آشنایان که ممکن است تمایل به کمک داشته باشند درخواست کنید.


در صورتی که شب هنگام است، CLB را تحویل بدهید و شرایط را به رئیسان پلیس و آتش‌نشانی توضیح داده و از آنها بخواهید تا فوراً کارکنانی که در مرخصی هستند و شهردار و اعضای شورای شهر را فرا بخوانند.


با سطوح مختلف رسانه ها ارتباط برقرار کنید؛ رسانه های جریان اصلی، جایگزین، محلی، ملی، و یا بین المللی تا ‘برنامه اقدام رسانه ای در زمان رخداد’ را آغاز کنید:
https://communityleadersbrief.org/2015/07/15/media-action-plan-for-the-event/


روز نخست
به محض اینکه عملا امکان پذیر باشد و برای آنهایی که هدایت می شوند و قادر هستند، واقعیت های کلی را با رسانه به اشتراک بگذارید. واقعیت هایی که در لینک مربوط به مقاله ‘برنامه اقدام رسانه ای در زمان رخداد’ برجسته و مشخص شده اند.
تحویل مدرک CLB — در ابتدا به شهردار، اعضای شورای شهر، رئیسان پلیس و آتش نشانی، سپس پیگیری موضوع از طریق افرادی که گمان می رود بیشترین مسئولیت را برای آگاهی دادن به مردم و همینطور کنترل منابع جامعه برای در دسترس نگه داشتن دائمی ملزومات مورد نیاز از طریق سیستم توزیع و همچنین ایمن نگه داشتن مکان های عمومی برای برگزاری جلسات داشته باشند.


از اعضای آگاه و متعادل ESG بخواهید تا به عنوان یک گروه، جزئیات بیشتری را بصورت شفاهی به رهبران اجتماع (شهردار، رئسای پلیس و آتش نشانی) ارائه دهند.
اگر امکان دسترسی سریع به رهبران اجتماع وجود ندارد، برقراری ارتباط با افرادی که می توان به آنها دسترسی داشت مانند یک عضو محلی شورای شهر و یا جانشین یا معاون رئسای پلیس و آتش نشانی را در نظر داشته باشید.


بلافاصله با هر مخاطب، دوست یا دوستی از دوستان و… که می توانند به افراد تاثیرگذار دسترسی داشته باشند، تماس برقرار کنید.


کپی هایی از CLB را به مدیران شرکت های خدماتی، فروشگاه های مواد غذایی، بیمارستان ها، مدارس و مشاغل محلی تحویل دهید.


با همکاری مقامات محلی، اتاق بازرگانی (از طریق ارسال انبوه ایمیل های CLB به مشاغل مختلف)، رسانه، و اعضای ESG، تا حد امکان شهروندان محلی را در خصوص وقوع رخداد مطلع کنید.


میزان کارایی و توان سیستم های اطلاع رسانی در انتقال اطلاعات و گردهمایی جمعیت مثلا در مدارس و سالن‌ های اجتماعات، سالن های موسیقی و تئاتر، سینما، مجموعه های ورزشی، مراکز کنفرانس در هتل ها و… را ارزیابی کنید.


برای انتشار اطلاعات، در صورت نیاز سیستم های اطلاع رسانی را در موقعیت های مرکزی نصب کنید. از همه ی شهروندان آگاه در خواست کنید تا تمام مطالب را با دوستان، خانواده، همکاران، و مخاطبان شبکه های اجتماعی و با داشتن اجازه کامل برای انجام این کار منتشر کنند.


شب هنگام (روز اول) 
متن بیانیه های عمومی را نهایی کرده و مقامات محلی یا اعضای جامعه را تعیین کنید تا اطلاعات بروز شده را برای شهروندان منتشر کنند. برنامه هایی را برای گروه های داوطلب مورد نیاز سازماندهی کنید.


افراد بخصوصی جهت ارتباط با نیروهای نظامی برای هر گونه نیاز فوری مانند تجدید غذا، آب و نیاز های اساسی و همچنین دریافت اطلاعات جدید، انتخاب کنید.


روز دوم
اگر این کارها در روز نخست انجام نشد، بیانیه های عمومی را در مکان های مشخص شده و در صورت امکان از طریق ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی محلی و با استفاده از ‘برنامه اقدام رسانه ای در زمان رخداد’، CLB، و هر گونه بروزرسانی در خصوص شرایط موجود، اعلام کنید.


مکان هایی را برای رویدادهای بحث و گفتگو با مردم و در شرایطی که شرکت کنندگان وعده غذایی بهمراه داشته باشند، اعلام کنید. با ارتباط با مقامات محلی، نیازهای ضروری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را مشخص کنید.


با همه ی تیم های محلی شناخته شده در زمینه واکنش های اضطراری، و همینطور گروه های محیط زیستی، سیاسی و فعالان اجتماعی تماس گرفته و از آنها درخواست کمک کنید.


به طور علنی نیاز فوری اعضای مختلف کمیته داوطلب را اعلام کنید ، ثبت نام اعضای جدید را آغاز کنید و آموزش، پشتیبانی و دستورالعمل های لازم را ارائه دهید.
انتخاب های احتمالی برای شکل گیری گروه های کانونی کمیته داوطلبان :
منابع کنونی آب و غذا، به همراه روش های جایگزین (به عنوان مثال آب چشمه محلی) و ساخت خانه و سرپناه (مانند کلیسا، خانه های خالی و یا انبار) برای افراد بی خانمان.


گردهمایی برای بحث و گفتگو و بهمراه داشتن وعده غذایی (برای تفکر و دسترسی به منابع به National Night Out بروید. این گردهمایی مربوط به اجتماعات سالانه جامعه است که غالباً به صورت “potlucks” هستند یعنی همه افراد با خود غذا بهمراه دارند و می توانند با یکدیگر معاشرت داشته باشند)،


ذخایر غذایی، قفسه بندی غذاها، خدمات حمل و نقل مانند ارسال نیازهای اساسی به افراد کم توان، حفظ و نگهداری از خط تامین، و یا تعلیم اعضای جدید برای جایگزینی.


ایجاد بازار خرید و فروش و یا مبادله کالاهای دسته دوم برای تهیه ملزومات مورد نیاز. حفظ پرسنل تاسیسات مهم زیر ساختی مانند بیمارستان ها و خواربار فروشی ها. هماهنگی و بسیج کلیه گروههای داوطلب، خیریه و فعال محلی.


تیم های واکنش اضطراری و حل اختلافات. گروه های شبه نظامی محلی برای کمک به اجرای قانون محلی و حفظ نظم. مراکز درمان ترومای عاطفی و مشاوره بحران و مراکز درمانی و انرژتیکی.


گروه های دانش آموزی گردشی چند منظوره. دسترسی به شبکه های اجتماعی جهت آموزش و برنامه های کمکی برای شهرهای اطراف.


حمایت از افراد سالخورده، معلول و بی خانمان. کاهش استرس مردم از طریق برنامه های هنری ( اجرای رایگان موزیک، تئاتر و رقص)، الهام بخشی و بهبود روحیه.

راهنمایی و خرد معنوی. ایجاد گروه های تخصصی مورد نیاز برای برنامه ها و پروژه های فعلی و آینده.


از روز سوم به بعد
شماره تماس هایی را برای دسترسی به مکانهای انتخاب شده و مراکز تروما و برای کسب اطلاعات جدید، اعلام کنید.مشوقی خلاق برای ادامه فعالیت مشاغل محلی باشید.


افزایش قیمت کالا را محدود کرده و احتکار کالاهای های اساسی را گزارش دهید. از مشاغل محلی بخواهید چک، طلا، نقره و روش های جایگزین پرداخت را پذیرش کنند.
مشخص کنید که آیا اتاق بازرگانی محلی یا استانی می تواند یک ارز موقتی با تجار محلی تنظیم کند یا نه. بازار خرید و فروش و یا مبادله کالاهای دسته دوم ایجاد کنید. 
 همه افراد محلی آموزش دیده را دعوت کنید تا در جهت تقسیم منابع اضافی و کمک به آموزش دیگران حرکت کنند. شهروندان را تشویق کنید داشته های خود را با یکدیگر تقسیم کنند.


در پایان، هر قدر بتوانیم به سطح آمادگی بالاتری نسبت به رخداد برسیم و در جهت صحیح حرکت کنیم، اطلاعات و راهنمایی های لازم می‌توانند با سرعت بیشتری در بین اعضای جامعه انتشار یابند.


 این امر منجر به ایجاد سطح بالاتری از نظم ،تفاهم ، رفتار متمدنانه و همکاری بیشتر برای ایجاد صلح و آرامش مطلوب و بهزیستی برادران و خواهران مان می شود.
این متن براساس مقاله ‘برنامه ایمن ماندن در زمان رخداد’ :
https://communityleadersbrief.org/2015/07/16/a-plan-to-maintain-the-safety-and-well-being-of-the-populace-during-the-financial-reset/
 توسط Nova Biscotti([email protected]) و گروه های پشتیبانی رخداد (ESG) نوشته شده است.  
گردآوری شده توسط David Gane: [email protected]

ترجمه : وبسایت اتحاد نور
منبع:
https://communityleadersbrief.org/2016/05/05/a-post-event-action-plan/
پایان